2016 Washington Youth Soccer Founders Cup
Team Schedules - Boys Under 14
Flight Notice:
Roster freeze date for this age group is December 28. Check with your registrar as they may have an earlier date. Match reports are specific to each match and will be made available to print on the Wednesday before the weekend's matches.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2016founderscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=CBA87A8D-CAA7-4D5D-96D4-7F0A3EB4AED9&tournamentguid=71649A33-B891-4616-9DAC-97D8A51554FF&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Round of 16 Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D E F      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 4 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Kent United B01 Green 191010x29 3  21  21 
 A3 : Seattle United South B01 Blue4010x14 1  -2  5 
 A2 : Pacific FC B01 Orange1040x14 1  -2  4 
 A4 : NWSC Deception FC 01 - BU14010x1 0  -17  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Storm King B01 Blue - B141096x25 2  12  16 
 B2 : Crossfire Select B01-Taylor1086x24 2  6  9 
 B3 : Seattle United West B01 White019x10 1  -2  6 
 B4 : Newport FC Real 01002x2 0  -16  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C3 : South Tacoma United Eclipse - BU14101010x30 3  21  21 
 C1 : NSC Vortex B01098x17 2  0  7 
 C2 : FWFC B01 Thunder Bolts1000x10 1  -3  7 
 C4 : Crossfire Select B01-Perry010x1 0  -18  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D3 : South Tacoma United San Martin - BU141089431 3  8  9 
 D1 : Seattle United SH B01 Blue859123 2  2  9 
 D4 : Crossfire Select B01-Nakamura1410419 1  5  8 
 D2 : BIFC B01 Blue5401019 1  2  6 
 D5 : Seattle United SH B01 White01001 0  -17  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- E 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 E1 : Southlake Select - TUSK United1059x24 2  11  14 
 E2 : South Tacoma United Evolution5510x20 1  10  14 
 E3 : Seattle United NE B01 Blue5101x16 1  0  7 
 E4 : IFC B01 Select Red/Schmeck000x0 0  -21  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- F 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 F3 : WA Timbers B01 Burgundy91081037 4  18  20 
 F1 : Seattle United West B01 Blue999128 3  12  16 
 F2 : MIFC Heat 01/006 Addison1141016 1  -4  6 
 F4 : 2015 BYSC BU14 Select McKenna048012 1  -7  2 
 F5 : 2015 Lake Hills Legends B0101102 0  -19  2 

Bracket - Saturday, January 02, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62468  Sacajawea Middle School  09:00 AM  0 C2 vs C4FWFC B01 Thunder Bolts 7 vs.Crossfire Select B01-Perry0
 62495  Wilburton Park  09:00 AM  1 F4 vs F12015 BYSC BU14 Select McKenna 0 vs.Seattle United West B01 Blue2
 62485  Foster High School  10:15 AM  HS E1 vs E4Southlake Select - TUSK United 7 vs.IFC B01 Select Red/Schmeck0
 62474  Marymoor Park  11:00 AM  4 B2 vs B4Crossfire Select B01-Taylor 5 vs.Newport FC Real 010
 62467  North Creek 1  11:00 AM  1 C1 vs C3NSC Vortex B01 0 vs.South Tacoma United Eclipse - BU146
 62505  Kellogg MS  12:00 PM  1 D1 vs D4Seattle United SH B01 Blue 2 vs.Crossfire Select B01-Nakamura1
 62480  Ridgefield High School  01:00 PM  Stdm A2 vs A4Pacific FC B01 Orange 3F vs.NWSC Deception FC 01 - BU14
Forfeited Game
0
 62486  First Creek Middle School  02:00 PM  1 E2 vs E3South Tacoma United Evolution 2 vs.Seattle United NE B01 Blue2
 62496  Islander Middle School  03:00 PM  MS F2 vs F3MIFC Heat 01/006 Addison 1 vs.WA Timbers B01 Burgundy6

Bracket - Saturday, January 09, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62481  TBD   --    --  A4 vs A1NWSC Deception FC 01 - BU14 1 vs.Kent United B01 Green 111
 62494  TBD   --    --  E4 vs E3IFC B01 Select Red/Schmeck 0 vs.Seattle United NE B01 Blue4
 62470  Sacajawea Middle School  09:00 AM  0 C2 vs C3FWFC B01 Thunder Bolts 0 vs.South Tacoma United Eclipse - BU149
 62508  Shorewood  09:00 AM  1 D5 vs D3Seattle United SH B01 White 0 vs.South Tacoma United San Martin - BU145
 62497  Islander Middle School  09:00 AM  MS F2 vs F1MIFC Heat 01/006 Addison 1 vs.Seattle United West B01 Blue4
 62469  Marymoor Park  09:30 AM  1 C4 vs C1Crossfire Select B01-Perry 1 vs.NSC Vortex B016
 62482  Luke Jensen Sports Field  12:00 PM  Nort A2 vs A3Pacific FC B01 Orange 1 vs.Seattle United South B01 Blue1
 62487  Foster High School  12:00 PM  HS E1 vs E2Southlake Select - TUSK United 2 vs.South Tacoma United Evolution2
 62507  Battle Point Park  12:15 PM  1 D2 vs D1BIFC B01 Blue 2 vs.Seattle United SH B01 Blue2
 62476  Marymoor Park  01:00 PM  2 B2 vs B3Crossfire Select B01-Taylor 1 vs.Seattle United West B01 White0
 62475  Newport Hills Park  01:00 PM  1 B4 vs B1Newport FC Real 01 0 vs.Storm King B01 Blue - B148
 62498  Harmony Sports Complex  03:00 PM  8 F3 vs F5WA Timbers B01 Burgundy 6 vs.2015 Lake Hills Legends B010

Bracket - Sunday, January 10, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62500  Wilburton Park  10:30 AM  1 F4 vs F22015 BYSC BU14 Select McKenna 0 vs.MIFC Heat 01/006 Addison0
 62473  Albert Haller Playfields  12:00 PM  1 B1 vs B3Storm King B01 Blue - B14 5 vs.Seattle United West B01 White1
 62499  Ingraham High School  12:00 PM  N F1 vs F5Seattle United West B01 Blue 9 vs.2015 Lake Hills Legends B011
 62510  Marymoor Park  12:30 PM  1 D4 vs D2Crossfire Select B01-Nakamura 1 vs.BIFC B01 Blue1
 62479  Petrovitsky Park  01:00 PM  1 A1 vs A3Kent United B01 Green 1 6 vs.Seattle United South B01 Blue0

Bracket - Tuesday, January 12, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62506  Gig Harbor High School  07:00 PM  1 D3 vs D2South Tacoma United San Martin - BU14 1 vs.BIFC B01 Blue0

Bracket - Friday, January 15, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62509  Shoreline Center  05:30 PM  B D1 vs D5Seattle United SH B01 Blue 4 vs.Seattle United SH B01 White1
 62478  Washington Park  06:45 PM  1 B3 vs B4Seattle United West B01 White 5 vs.Newport FC Real 012

Bracket - Saturday, January 16, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62472  First Creek Middle School  09:00 AM  1 C3 vs C4South Tacoma United Eclipse - BU14 6 vs.Crossfire Select B01-Perry0
 62491  Woodland Park  09:30 AM  7 E3 vs E1Seattle United NE B01 Blue 1 vs.Southlake Select - TUSK United5
 62483  Kent Meridian High School  11:00 AM  1 A1 vs A2Kent United B01 Green 1 5 vs.Pacific FC B01 Orange0
 62502  Robinswood Park  11:00 AM  West F5 vs F42015 Lake Hills Legends B01 1 vs.2015 BYSC BU14 Select McKenna2
 62512  Shorewood  11:30 AM  1 D5 vs D4Seattle United SH B01 White 0 vs.Crossfire Select B01-Nakamura6
 62490  First Creek Middle School  11:30 AM  1 E2 vs E4South Tacoma United Evolution 10 vs.IFC B01 Select Red/Schmeck0
 62477  Albert Haller Playfields  12:00 PM  1 B1 vs B2Storm King B01 Blue - B14 3 vs.Crossfire Select B01-Taylor3
 62484  Georgetown  01:00 PM  1 A3 vs A4Seattle United South B01 Blue 4 vs.NWSC Deception FC 01 - BU140
 62511  First Creek Middle School  01:30 PM  1 D3 vs D1South Tacoma United San Martin - BU14 3 vs.Seattle United SH B01 Blue1
 62471  North Creek 1  02:00 PM  1 C1 vs C2NSC Vortex B01 1 vs.FWFC B01 Thunder Bolts0
 62501  Lower Woodland  02:15 PM  7 F1 vs F3Seattle United West B01 Blue 1 vs.WA Timbers B01 Burgundy2

Bracket - Sunday, January 17, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 62504  Harmony Sports Complex  11:00 AM  9 F3 vs F4WA Timbers B01 Burgundy 6 vs.2015 BYSC BU14 Select McKenna0
 62513  Battle Point Park  12:00 PM  1 D2 vs D5BIFC B01 Blue 3 vs.Seattle United SH B01 White0
 62514  Marymoor Park  02:30 PM  3 D4 vs D3Crossfire Select B01-Nakamura 0 vs.South Tacoma United San Martin - BU140
 62503  Robinswood Park  03:00 PM  West F5 vs F22015 Lake Hills Legends B01 0 vs.MIFC Heat 01/006 Addison4

Round of 16 - Saturday, January 23, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 64224  TBD   --    --  NSC Vortex B01 4 vs.Seattle United SH B01 Blue0
 64227  First Creek Middle School  09:00 AM  1 South Tacoma United San Martin - BU14 1
- 4PK  
vs.Seattle United NE B01 Blue1
- 5PK
 64229  Harmony Sports Complex  11:00 AM  8 WA Timbers B01 Burgundy 6 vs.Crossfire Select B01-Taylor1
 64226  First Creek Middle School  11:00 AM  1 South Tacoma United Evolution 1 vs.Seattle United West B01 Blue2
 64228  Foster High School  12:15 PM  HS Southlake Select - TUSK United 3 vs.Seattle United South B01 Blue0
 64230  First Creek Middle School  01:00 PM  1 South Tacoma United Eclipse - BU14 2 vs.Crossfire Select B01-Nakamura0
 64225  Albert Haller Playfields  01:30 PM  1 Storm King B01 Blue - B14 2 vs.BIFC B01 Blue0
 64223  Petrovitsky Park  02:30 PM  2 Kent United B01 Green 1 4 vs.Pacific FC B01 Orange0

Quarter Final - Saturday, January 30, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 64234  Harmony Sports Complex  11:00 AM  8 WA Timbers B01 Burgundy 1 vs.South Tacoma United Eclipse - BU140
 64233  Roosevelt HS  12:00 PM  1 Seattle United NE B01 Blue 0 vs.Southlake Select - TUSK United3
 64232  Albert Haller Playfields  12:30 PM  1 Storm King B01 Blue - B14 1 vs.Seattle United West B01 Blue2
 64231  Petrovitsky Park  03:00 PM  2 Kent United B01 Green 1 2 vs.NSC Vortex B011

Semi-Final - Saturday, February 06, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 64235  Starfire Complex  12:30 PM  3 Kent United B01 Green 1 4 vs.Seattle United West B01 Blue1
 64236  Starfire Complex  12:30 PM  4 Southlake Select - TUSK United 1 vs.WA Timbers B01 Burgundy2

Final - Sunday, February 07, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 64237  Starfire Complex  10:45 AM  Stdm Kent United B01 Green 1 2 vs.WA Timbers B01 Burgundy0






Affinity Sports Copyright 2016, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.